Корзина
943 отзыва
Не все книги могут быть в наличии.Уточняйте 097-3730373Контакты
Книжный интернет-магазин Profibooks
+380973730373
+380667380738
+380937380738
Корзина

Кодекси України: види, особливості, новини 2019 року

Новий кодекс України містить нововведення для всіх громадян, незалежно від професії, статі, віку. З цих нормативно-правових актів ми дізнаємося, який мінімальний прожитковий рівень у країні, які пільги покладені працюючим мамам і багато іншого. А ви замислювалися, навіщо нам потрібні кодекси, хто і як їх приймає? Давайте розглянемо всі ці питання в статті.

Пропонуємо діяти за планом:

 1. Кодекси України: визначення і процес прийняття
 2. Види кодексів України
 3. Навіщо потрібні кодекси
 4. Кодекси України: зміни 2019 року

Римська юридична формула встановлює: «Без закону немає ні злочину, ні покарання». Давайте з'ясуємо, які аспекти нашого життя регулюють кодекси України, і до якого з них у разі необхідності потрібно звернутися.

Радимо прочитати: 5 полезных подарков руководителю – комплект книг по организации производства

Кодекси України: визначення і процес прийняття

Кодекс України – закон України. Який, у свою чергу, є нормативно-правовим актом, що приймається Верховною Радою, має вищу юридичну силу щодо інших підзаконних актів. Закон України повинен відповідати Конституції нашої країни.

Правові кодекси України безпосередньо впливають не тільки на роботу юристів або суддів, а й на повсякденне життя громадян. Тому давайте розберемося, яким чином приймають закони в нашій країні. 


Кримінальний кодекс України та Кодекс законів про працю

Перш ніж новий нормативно-правовий акт або зміни до нього будуть офіційно затверджені, документ проходить кілька стадій:

 1. Законодавча ініціатива – її мають право проявляти Президент України, народні депутати та Кабінет Міністрів. Від них у парламент надходять офіційні пропозиції про прийняття, зміну або скасування законодавчого акта.
 2. Обговорення – починається у Верховній Раді після включення законопроекту до порядку денного. Попередньо законопроект розглядається в профільних комітетах ВР, які приймають рішення про його готовність до обговорення в парламенті. Обговоривши законопроект, Верховна Рада приймає рішення про його схвалення в першому читанні або ж законопроект можуть відхилити і відправити на доопрацювання.
 3. Прийняття закону – здійснюється шляхом голосування. Закон приймається більшістю голосів народних депутатів (не менше 2/3 від загальної кількості нардепів). Прийнятий закон підписує Голова Верховної Ради і передає його на підпис Президенту України. Останній може скористатися правом вето і повернути закон на доопрацювання.
 4. Оприлюднення – опублікування нового закону відбувається в офіційних друкованих виданнях (наприклад, у газеті «Голос України»). Нормативно-правовий акт набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування.

Усе: після завершення всіх 4 стадій державний кодекс України, будь-який новий закон (зміни до них) діють на всій території нашої країни. Як відомо, незнання закону не звільняє від відповідальності, тому не забувайте стежити за оновленнями нормативно-правових актів. А які саме кодекси діють у нашій країні – дізнаєтеся з наступного розділу.

Вас може зацікавити: Кожаные именные ежедневники – роскошный подарок по цене издательства

Види кодексів України

Одні з названих нижче нормативно-правових актів почали діяти відносно недавно, інші – дісталися нам у «спадок» від Української РСР, проте кожен із них містить інформацію, потрібну і важливу для всієї держави і для кожного її громадянина та громадян інших країн, що знаходяться на території України.

Податковий кодекс України і Кодекс про адміністративні правопорушення

На даний момент налічується 20 діючих кодексів України (інформація взята з Вікіпедії):

Цивільний кодекс Кодифікований акт включає 6 книг, у яких розглядаються: загальні положення, що стосуються об’єктів цивільного права, представництва та термінів позовів; немайнові права громадян; умови володіння особистим та чужим майном; засади інтелектуальної власності; зобов’язання на основі договору та без нього; особливості спадкування майна. Якщо вам потрібно, наприклад, продати квартиру – зверніться, в першу чергу, до чинного Цивільного кодексу України. 
Цивільний процесуальний кодекс Передбачає порядок розгляду судових справ між громадянами нашої країни, також за участю іноземців. Завдяки чинному Цивільному процесуальному кодексу України ви дізнаєтесь про склад учасників судового засідання, перелік доказів, про те, як відбувається розгляд справ та перегляд рішень суду. Потрібно подати позов до місцевого суду? Керуйтеся нормами ЦПК.
Житловий кодекс України Прийнятий ще в далекому 1983 році, а чинний і понині (звісно ж, у ньому багато змін та доповнень). Документ містить правила користування приміщеннями, проживання в гуртожитках, має інформацію про норми збереження житлового фонду.
Земельний кодекс Як можна зрозуміти з назви, мова тут іде про землю: отримання, гарантії, охорону, зміну меж. Землевласникам, безперечно, стане в нагоді чинний Земельний кодекс України, щоб відстоювати свої права, наприклад, у разі появи якоїсь самовільної будівлі в межах вашої  дачної ділянки.
Сімейний кодекс України Звідси ви дізнаєтеся відповіді на життєві питання: обов'язки матері і батька, процедуру реєстрації шлюбу, усиновлення дитини та інші. Сімейний кодекс України з останніми змінами регулює відносини між подружжям, батьками і дітьми, усиновлювачами та усиновленими, матір'ю і батьком дитини щодо її виховання, розвитку та утримання.
Кримінальний кодекс Він містить 2 частини: загальну та особливу. Кримінальний кодекс України – це  нормативно-правовий документ, який розповість вам усе про злочин і покарання за нього. У книзі прописано визначення поняття злочину, відповідальності, вини, покарання та судимості. Є вичерпна інформація про призначення покарання та його відбування.
Кримінальний процесуальний кодекс України Статті регламентують терміни притягнення до відповідальності за злочин. У кодексі описані всі етапи кримінального процесу: від досудового слідства до виконання вироку.
Кримінально-виконавчий кодекс України Ідеться про порядок відбування особи у місцях позбавлення волі, а також умови виконання кримінальних покарань. Розглядаються права та обов’язки засуджених осіб; перелік заходів для профілактики/виправлення злочинців; умови виконання кримінальних покарань та звільнення від них, правила внутрішнього розпорядку відповідних установ.
Кодекс законів про працю Визначає трудові відносини між працівниками та роботодавцями. Кодекс законів про працю України чинний з 1971 року (зазнавши змін, звісно). Окремі глави присвячені: колективному та трудовому договорам; умовам праці жінок і молоді; гарантіям та компенсаціям; трудовій дисципліні та іншому. Для працівників – це незамінний документ, який регулює не тільки їх обов'язки, а й право на відпустку, отримання пільг, вчасну виплату заробітної плати.
Кодекс про надра Містить інформацію щодо корисних копалин, гірничодобувних об'єктів, охорону надр, проектування і будівництво підземних споруд.
Водний кодекс України Статті регулюють водовикористання, охорону вод, відновлення водних ресурсів.
Повітряний кодекс України Цей кодекс розповість про польоти повітряних суден, авіаційний персонал, аеродроми й аеропорти, повітряні перевезення.
Лісовий кодекс А ви знаєте, хто має право на ліс? Якщо ця інформація актуальна для вас – загляньте в Лісовий кодекс, щоб дізнатися, як організувати і вести лісове господарство, вирішувати суперечки, що виникають.
Бюджетний кодекс Регулює відносини в процесі розгляду, складання та виконання бюджетів місцевого та державного масштабу в Україні. Нормативно-правовий акт визначає засади утвердження та погашення державного чи місцевого боргу. У виданні визначені поняття: кошти, витрати, гарантійні зобов’язання, інвестиційна програма, субвенції, подано тлумачення багатьох інших корисних термінів.
Податковий кодекс Регулює відносини між платниками податків та державними представниками. Містить перелік актуальних зборів, встановлених законодавчою владою, а також визначає міру відповідальності для порушників.
Митний кодекс Тут можна дізнатися про валюту України, іноземну валюту, платіжні документи, банківські метали, вантажні відправлення, цінні папери, митну декларацію та інше.
Кодекс адміністративного судочинства України Документ допоможе розібратись у поняттях «адміністративна юрисдикція», «письмове провадження», «постанова» та ін. Зрозуміти, на які справи поширюється адміністративне правосуддя, освоїти моменти правової допомоги, що може бути надана позивачу і багато інших питань можна, прочитавши саме цей кодекс.
Кодекс України про адміністративні правопорушення Надана інформація стосовно адмінправопорушень та відповідальності за їх скоєння (штрафи, попередження). 
Господарський кодекс Визначає основні засади господарської діяльності в Україні. Кодекс складається з 9 розділів, в яких уміщено інформацію про основні принципи господарської діяльності, суб'єкти господарювання, господарські зобов'язання, зовнішньоекономічну діяльність.
Господарський процесуальний кодекс Є основним документом при вирішенні господарських спорів у суді: між підприємствами, компанією і громадянином. Тут дана інформація про те, хто має право звернутися до господарського суду, у які терміни, які документи для цього потрібні, як можна оскаржити судове рішення.

У кінці кожного кодифікованого акту є обов’язковий розділ – відповідальність за порушення законодавства та розв'язання спорів. Тому перш ніж писати позов або скаргу до суду – відкрийте потрібний кодекс і вивчіть, у який термін, кому направляти документи, якими положеннями керуватися, що можна вимагати у суді. Звідси переходимо до питання: а навіщо нам потрібні кодекси? Давайте розбиратися разом.

Читайте також: Книги по производству – топ-3 лучших изданий

Навіщо потрібні кодекси

Поміркуйте, яку роль відіграють законодавчі акти в нашому житті? Може, було б простіше зовсім обійтися без них? Юристи, адвокати, судді, нотаріуси, всі, хто пов'язаний із правом, неодмінно відповіли б, що кодекси потрібні їм для роботи. Адже як можна вирішувати справи в суді, оскаржити рішення державних органів, отримувати грошові стягнення, якщо все це не буде регулюватися законом? Крім того, кодекси України є обов'язковими до вивчення у ВНЗ за напрямом «Право». Це допоміжний матеріал для написання курсових і дипломних робіт.

А як щодо простих громадян: вчителів, монтажників, слюсарів, продавців – чи потрібно їм вивчати кодекси? Звичайно ж, тому що:

 1. Кожен повинен знати свої права й обов'язки, щоб не потрапити в халепу. Вас хочуть незаконно звільнити? Керуйтеся нормами КЗпП. Намагаються обдурити при складанні договору купівлі-продажу квартири? Загляньте в Цивільний кодекс України.
 2. Важливо знати і про наслідки своїх вчинків. Які законодавчі заходи впливу можуть бути застосовані? Адміністративний це проступок або вже кримінальний злочин? Потрібно просвіщати всіх, включаючи молодь. Це допомагає уникнути можливих правопорушень.
 3. Будьте в курсі останніх новин у законодавстві. На скільки роботодавець повинен підвищити зарплату, з огляду на зміну її мінімального розміру? Які штрафи передбачені за перевищення швидкості? Усе це можна дізнатися, вивчаючи кодекси України і нововведення до них.

Незважаючи на те, що закони написані офіційною мовою, із застосуванням спеціальних термінів, у них, за бажання, може розібратися кожен. На допомогу – кодекси України з коментарями. Тут уміщено не тільки статті, а й пояснення до них.

Якщо шукаєте ідеї для корисного подарунка: Подарочные комплекты бизнес-книг

Державні кодекси України

Кодекси України: зміни 2019 року

Основні змін зазнали Кодекс законів про працю, Податковий, Бюджетний, Кримінальний кодекси України, також доповнення були внесені до Кодексу про адміністративні правопорушення.

Докладніше про всі нововведення:

 • Мінімальна зарплата з 1 січня 2019 року зросла з 3723 до 4173 гривень на місяць. Рости буде і розмір прожиткового мінімуму. Також на 20 відсотків збільшена оплата за роботу в нічний час, а за роботу, яка виконується понад норму, роботодавці повинні платити в потрійному розмірі. У зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму в Україні зростуть соціальні виплати на дітей.
 • Нові податки: українці повинні платити ПДВ за посилки, отримані з-за кордону, якщо їх вартість вище 100 євро. Наприклад, ви купили на eBay сумку вартістю 150 євро,але  перед тим як її отримати, треба заплатити податки і прийти на пошту з квитанцією.
 • У населених пунктах України буде обмежена швидкість руху до 50 км/год. Сума штрафу зросла в 6 разів.
 • Посилено адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісу та його контрабанду (від 3 до 5 років в'язниці). Також за це каратимуть штрафом у розмірі близько 17 000 гривень.
 • з 1 січня 2019 року звичайні юристи остаточно позбавляються права захищати інтереси громадян у судах. На всіх етапах – від суду першої інстанції до Верховного суду – зможуть працювати тільки адвокати з ліцензією.

Нові зміни до кодексів України вже вступили в силу, ознайомтесь із ними і тримайте руку на пульсі подальших нововведень. Юридично підковані громадяни знають, як і де відстоювати свої права. Не забувайте, що незнання закону не звільняє від відповідальності. Якщо ви працюєте або вчитеся за напрямом «Право» – вам тим більше важливо знати, які зміни були внесені до кодексів, а також завжди тримати ці книги під рукою.

Що нового і корисного ви почерпнули з кодексів України? Поділіться з нами в коментарях.
 

Другие статьи